| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 2.2 A |
| Height - Seated (Max) | 5.8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 20 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ripple Current @ Low Frequency | 110 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.2 A @ 100 kHz |
Stock: 1224
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43174
Ext.Price$0.43174
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43174 | $0.43174 |
| 10 | $0.42917 | $4.29170 |
| 25 | $0.39628 | $9.90700 |
| 50 | $0.36591 | $18.29550 |
| 100 | $0.31889 | $31.88900 |
| 300 | $0.28167 | $84.50100 |
| 500 | $0.24879 | $124.39500 |
| 1000 | $0.23596 | $235.96000 |
